Tavus Kuşları

Resim.1: Tavus kuşu

Tavus kuşlarının kuyruk tüylerindeki gözleri, bilgeliği simgeliyordu; genel görünümü, onun, anka kuşuyla karıştırılmasına yol açıyordu. Eğer uzun süre bekletilirse, etinin çürümediğine inanılıyordu ve bu düşünce ile ilişkilendirilerek, ölümsüzlüğü simgeler hale geldi, çünkü insanın manevi doğası da bozulmazdır. Oysa, Ezop masallarında, kibiri simgeliyor gibi görünüyordu ve iki tekerlekli arabası, ışıldayan tüylerini, sadece, son zamanlarda, Argus’un öldüğü anda edinmiş, parlak renklerle bezenmiş tavus kuşları tarafından çekilen Yunan ve Roma tanrıçalarının başı Juno’nun (Hera) simgesiydi; Argus Panoptes, Romalı kadınların koruyucusu tanrıça Juno tarafından, baş tanrısı ve gök ve gök gürültüsü tanrısı Jüpiter ( Zeus ) tanrısının gayrimeşru sevgilisi Io adlı periyi korumakla görevlendirilen 100 gözlü bir devdi; Argus Panoptes, tanrı Jüpiter’in vasiyetiyle, hatiplerin, tüccarların ve hırsızların tanrısı Hermes tarafından katledilmişti. Bu yüzden, uyanıklık ve düşünceye dalmanın simgesi haline geldi. Bunun hatırasına, Juno, onun gözlerini aldı ve kendi ilk tavus kuşunun tüylerine yerleştirdi. İlk Hıristiyanlar, tavus kuşlarının ölümsüz olduğuna ve etlerinin, asla çürümediğine inanıyorlardı. Böylece, onlar, yaşamın ölümsüzlüğe dönüşmesini ve Hazreti İsa’nın yeniden dirilişini simgeliyorlardı, çünkü Hıristiyanlık öncesi dönemde, tavus kuşları, İmparatoriçenin tanrılaştırılmasını temsil ediyordu ( O, Yunanların ve Romalıların ana tanrıçası Juno’nun simgesiydi ). O, ayrıca, kibiri de simgeliyordu. Üstelik, o, yeniden dirilişi temsil ediyordu çünkü güzel tüyleri, ölü yapraklar gibi, ilkbahara kadar yeniden gelişmemek üzere, sonbaharda dökülüyordu.

Resim.2: Romalılara ait Kurtarıcı ( Sospita ) tanrıça Juno heykeli. Vatikan Müzesi’ndeki aslına göre yapılan, Moskova’daki Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki alçı heykel. 
Resim.3: MS 1. asır sonlarına ait, mermerden yapılmış, Jüpiter tanrısının heykeli. Kumaş kıvrımları, hükümdar asası, kartal ve zafer tanrıçası Victoria, tarihi, 19. Asır’a dayanan renkli alçıdan yapılmıştır. 
Resim.4: Io (düve olarak) ve Argus. MÖ 540-530 yıllarına ait siyah figürlü bir Yunan amforasının A tarafı. İtalya’da bulunmuştur.

 Resim.5: Hermes, bedeni, gözlerle kaplı olan, Argus Panoptes’i, kılıçla öldürüyor. Argus’un arkasında ise, düve olarak kılığı değiştirilen, genç kız Io duruyor. ( Gösterilmeyen ) Zeus ise, onları, oturarak izliyor. Stamnos şekili, kırmızı figürlü Atina vazosu; MÖ 5. yüzyıl; Klasik Dönem; Argos ressamına atfedilmektedir; Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), Viyana, Avusturya. 

Kaynak: http://www.theosophydownunder.org/library/theosophical-lectures/sacred-birds-by-amanda-f-rooke/

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR. 

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Tavus Kuşları” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.