İşmukaney’in Hikayesi (Orta Amerika’dan bir Maya Efsanesi)

Zamanın başlangıcından önce, üstteki büyük karanlık ve alttaki sonsuz büyük okyanustan başka, hiçbir şey yoktu. Sonra, Egemen Tüylü Yılan taşındı. Kiçe Mayalarının annesi ve babası olan, tüm çocukların doğumundan sorumlu, Büyükanne İşmukaney (Ixmucane) ve tüm evlilikleri düzenleyen, Büyükbaba İşpiyakok (Ixpiyacoc); suların dibinden, yeri ortaya çıkardı. Vadiler ve dağlar meydana geldi. Ve toprak, karmaşık asmalar ile birbirine bağlanmış, güzel ormanlarla kaplandı.
Resim. 1: Bazılarınca, ‘Yükselen Ay’ tanrıçası olarak kabul edilen, Maya Mitolojisindeki Kahraman İkizler’in büyükannesi İşmukaney.
Resim. 2: Maya tanrısı İşpiyakok.
Onlar, daha sonra, hayvanları da yarattılar: geyikleri, kuşları, yılanları ve jaguarları. Yılanlara, asmaların koruyucuları olmalarını; kuşlara ise, ağaçlarda yuva yapmalarını ve ormanların koruyucuları olmalarını emrettiler. Bu da, büyük sessizliğin sonuydu. Ve dünya, artık, kayalardan akarken şakıyan berrak su gibi kahkaha atıyor; kuşların sevimliliğiyle şarkı söylüyor; arazilerden ve ormanlardan geçen rüzgar gibi ağlıyordu.
Ama dünyanın yüzeyinde, Büyükanne’nin yaptıklarına teşekkür edecek hiçbir varlık bulunuyordu. Onlar, üç deneme yaptılar, ama hepsi de başarısızlıkla sonuçlandı. Bunların tümü de, ilk şafaktan önce yapılmıştı.
Daha sonra, hayvanlar, İşmukaney’e, bolca meyvenin ve mısırın bulunduğu bir dağ gösterdiler. O da, beyaz mısırın tanelerini ve sarı mısırın tanelerini topladı. Hamur, kaliteli ve yumuşak hale gelene kadar, onları, 9 kez öğüttü. Daha sonra, elini yıkadığı suyu, elde ettiği bu unla karıştırarak yaptığı hamuru ellerinde toplayarak, şu ilk dört erkeği yarattı:
  1. Jaguar Kiçe (Balam Kitse)
  2. Jaguar Gecesi (Balam Akab)
  3. Hiçbir şey (Mahuq’utah: Mahukutah olarak telaffuz edilir)
  4. Rüzgar Jaguarı (Iq’i Balam: “İki Balam” şeklinde telaffuz edilir)
Bunlar, İşmukaney’in çocukları olan Mayalar idiler. Yukarıda belirtilen ilk dört erkeğin eşleri de, onlar uyurken yaratıldı.
Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR.
Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.