Kuzey ile ilişkili Simgecilik

Kuzey ile ilişkili Simgecilik
Yazar:  Harold Meij
Neden kuzey, karanlık bir yerle ilişkilendirilmiştir? Birinci derece dersinden, ” Bir locada, üç ışık vardır… Kral Süleyman’ın tapınağında ise,  kuzey’de, hiç ışık yoktur. Güneş ve Ay, buradan, kuzeye, hiçbir ışık demetini saçamaz. Bu nedenle, kuzeyi, Masonluk açısından, karanlık yer olarak isimlendiririz.”
Güneş, tutulma dairesinden geçerken, Ekvator’un 23 derece 28 dakika kuzeyinden daha öteye, asla ulaşmaz. Bu nedenle, bundan daha kuzeye dikilen bir bina, boylam yükseltisinde, sadece, güney kısmında, güneşi alacaktır.
Kuzeydeki karanlığa, Kitabı Mukaddes’te de, benzer biçimde değinildiği görülür. Örneğin, Yeremya 1:13-14‘te şunu görürüz: ” Rab yine, ‘Ne görüyorsun?’, diye seslendi. ‘Kuzeyden bu yöne bakan, kaynayan bir kazan görüyorum’, diye yanıtladım. Rab, şöyle dedi: Ülkede yaşayanların tümü üzerine, Kuzeyden felaket salıverilecek'” ( http://www.bursakilisesi.com/kutsalkitap/?q=Yeremya+1%3A+13-14&x=0&y=0). Yine, Yeremya 46:20’de, şöyle denmektedir: ” Mısır, güzel bir düve, Ama kuzeyden at sineği geliyor ona” ( http://www.bursakilisesi.com/kutsalkitap/?q=Yeremya+46%3A+20&x=0&y=0).
Efendi’nin, doğuda doğacağı belirtildiği için, kilisenin doğusu, en kutsal olarak görülmektedir. Aslında, ölülerin, ayaklarıyla, O’nu karşılaşayabilmeleri için, doğuya bakar vaziyette gömülmeleri, yaygın bir uygulamaydı. Örneğin, Galler’de, doğudan gelen rüzgara, “Ölü insanın ayaklarının rüzgarı” olarak değinilmektedir. Loca’da da, Güneş’in doğduğu, Saygıdeğer Efendi’nin yeri, doğu, en önemli yöndür.
Resim.1: Barbados’un batısındaki St. James bölgesinin Holetown kasabasındaki St. James Bölge Kilisesi’nin bahçesini çevreleyen kuzey duvarındaki kapı, ‘Şeytan Kapısı’ olarak bilinir. İbadetten bir saat önce, bu kapı açılır. Çan çaldığı zaman, Şeytan, bu kapıdan, kiliseyi terk eder. İbadet başlayacağı zaman ise, bu kapı, Şeytan’ı, alandan uzaklaştırmak için kapatılır.
Onu, sırasıyla, güney, batı ve son olarak, kuzey izler – bu, ölülerin, bu sıra ile dirilecekleri inancından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, caniler, çoğunlukla, kilise bahçe mezarlığının kuzey tarafına gömülüyorlardı.  Doğu, tahtının kurulu olduğu, Tanrı’nın yakası; batı, Musevi olmayan Celilelilerin yakası; güney, tüm gücüyle parıldamakta olduğu, adalete uygun davranan ruhlar”ın ve meleklerin yakası; kuzey, Şeytan’ın ve ordusunun, gafilleri yakalamak üzere pusuda beklediği, İblis’in yakası olarak kabul edilmektedir.  Bazı kiliselerin, halen, kuzey duvarında, bir “şeytan kapısı” bulunmaktadır ve burası, vaftizde ve komünyonda şeytanın salıverilmesi için açılmaktadır.
Kitabı Mukaddes’teki diğer bir pasaj, kuzeyin, kurbanlar gibi diğer ölüm biçimleriyle de ilişkili olduğunu göstermektedir. Levililer 1:11’de, şöyle belirtilmektedir: “Onu, sunağın kuzeyinde, Rab’bin önünde kesmeli. Harun soyundan gelen kahinler, kanı, sunağın her yanına dökecekler” ( http://www.bursakilisesi.com/kutsalkitap/?q=lev%201:11).
Resim.2: Kuzey yönünü simgeleyen Aztek yaratıcı tanrılarından birisi olan, tanrı Teskatlipoka’yı temsil eden turkuvaz maske. Bu maskenin tabanı, insan kafatasıdır; Miştek-Aztek uygarlığı; 1400-1521
Resim.3: Fransisken rahibi Bernardino de Sahagún’un 16. yüzyılda Orta Amerika’da yaptığı etnografik araştırma projesi Historia general de las cosas de la Nueva España’nın (Yeni İspanya’daki Nesnelerin Evrensel Tarihi) günümüze ulaşan en ünlü el yazması Floransa Kodeksi’nde, makkavitıl  tutarken tasvir edilen kartal savaşçı sınıfı piyade askeri.
Yönlerin, kalıcı simgesel öneminin olduğu, Eski Orta Amerika kültürlerinde (Azteklerde), kuzey, yaşamın geldiği; ölümün ise, döndüğü yerdir ve bir soğuk, açlık ve gece ülkesidir. Savaşın simgesi olan kartal, kuzeyde oturmaktadır, çünkü burası, avlanma ve savaş diyarıdır. Kuzeyin rengi siyahtır. Eski Moğollar, şereflerine  içtiklerinde, fincanlarını, ateşi şereflendirmek için, güneye; havayı şereflendirmek için, doğuya; suyu şereflendirmek için, batıya; ölüyü şereflendirmek için, kuzeye dökerler.
Resim.4: Sumo ringi (dohyo) diyagramı. Güreşçilerin yüzü, doğuya ve batıya bakmaktadır. Kuzey yönü, önde; güney yönü ise arkadadır. Siyah püskül, resimde, en sağda görülmektedir.
Resim.5: Moğolların dünya görüşüne göre, yönler ve temsil ettiği konumlar, unsurlar ve renkler
Muhtemelen, bu Moğol geleneğine dayanarak, Japon güreşinin yapıldığı ringin üzerine asılan dört renkli püskül bulunmaktadır. Her biri, bir yönü ve bir mevsimi simgelemektedir. Genbu Tapınağı ile temsil edilen ve burada, kuzeyden, Kyoto şehrini koruduğu söylenen, genellikle, siyah kaplumbağa şeklinde tasvir edilen koruyucu peri Genbu’yu gösteren siyah püskül, kuzeyi ve kışı temsil etmektedir.  Japonlar, başları, kuzeye bakan kimselerle uyumanın, şanssızlık anlamına geldiğine kuvvetle inanmaktadırlar.
Ortaçağ sırasında, sanık, kuzeydeki yargıçlarının karşısında dururdu. Bahir kitabına (En eski Kabala metinlerinden biri) göre, kuzey, kötülüğün meskenidir ve Şeytan, kuzeyden gelir.
Resim.6: Kitabı Mukaddes’in Hezekiel 38-39 bölümlerinde (http://www.bursakilisesi.com/kutsalkitap/?q=Hezekiel+38-39&x=0&y=0)  İsrail’i, kuzeyden işgal edeceği söylenen Yecüc (Gog) Ile özdeşleştirilen, Britanya’yı kuran devler ırkının son temsilcisi ve Londra’nın koruyucusu Gogmagog’un, Londra’nın tarihi belediye binası Guildhall’daki heykeli. Heykeli yapan heykeltıraş David Evans, onu, kuzeye  yerleştirmiştir.
Resim.7: Guildhall’da, Kitabı Mukaddes’teki Mecüc (Magog) ile özdeşleştirilen, baltalı kargı ile anka kuşu kabartmalı kalkan taşıyan, Londra’nın diğer koruyucusu dev Corineus’un heykeli. Heykeltıraş David Evans, yaptığı bu heykeli, güneye yerleştirmiş ve eski efsanevi dev Britanyalıların yeniden dirilişini vurgulamak için, onun kalkanına, anka kuşu kabartması eklemiştir. 
Resim.8: Üzerinde, 4 püskül yer alan, Sumo ringi (dohyo) çatısı “Tsuriyane” örneği.
Kaynak:
  1. http://cointrade.awardspace.com/MasonicKnowledge/The%20Symbolism%20associated%20with%20the%20North.html
  1. http://www.themasonictrowel.com/Articles/Symbolism/comprehensive_files/short_symbolism/symbolism_of_the_north.htm
Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR.
Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.