Neden Kurşun Kalemler Sarı Renklidir? Sarı Kurşun Kalemin Arkasındaki Gerçek Hikaye

Resim.1: ABD, Virginia eyaleti, Wythe Kontluğu, Wytheville kasabası, Main Street’in işareti olan, Wytheville Office Supply’ın ( Wytheville Büro Malzemeleri ) tabelasından çıkan, metalden yapılmış, 9,14 m uzunluğundaki sarı kurşun kalem.

Kurşun kalemler, 1890’lardan beri, sarıya boyanmaktadır. Ve bu parlak renk, sadece, masanızda daha kolay bulabilmeniz için, öyle değildir! Aslında, sarı kurşun kalem, tahmin edebileceğinizden çok daha derin bir tarihe sahiptir.

Sarı Kurşun Kalem ve Çin

1800’ler sırasında, dünyadaki en iyi grafit, Çin’den geliyordu. Amerikalı kurşun kalem üreticileri de, insanlara, kurşun kalemlerinin, Çin grafiti içerdiğini, özel bir yolla anlatmak istiyorlardı.

Resim.2: Dünyanın ilk üretilen sarı renkli kurşun kalemi Koh-I-Noor Hardmuth 1500’ün 12’li kutusu
Resim.3: Münih’teki “Reich der Kristalle” Müzesi’de (Kristal Krallığı Müzesi) bulunan, eski kesim halindeki ünlü Koh-I-Noor elmasının kopyası

Çin’de, sarı rengi, “hükümdarlık” ve “saygı” ile ilişkilidir. Amerikalı kurşun kalem üreticileri, Çin ile ilgili bu krallara layık hissi ve ilişkiyi anlatmak için, kurşun kalemleri, sarıya boyamaya başladılar. Ancak Duke Ünüversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı ve tarih profesörü Henry Petroski’nin “The Pencil: A History of Design and Circumstance” (Kurşun kalem: Tasarım ve Durum) kitabına göre, 1500 sıra numarasıyla, sarı kurşun kalemi ilk çıkartan, Çek kurşun kalem üreticisi Kohl-I-Noor Hardmuth idi. Britanya Kraliçesi Victoria’nın, ürünün lüks çizgisini, “Kalemlerin Koh-I-Noor elması” şeklinde adlandırmasından sonra, üreticinin o dönemdeki sahibi Josef Hardmuth, ona, ( Britanya hükümdarlığı mücevheri ve dünyanın en büyük elmaslarından, hafif sarı renkli ) Kohl-I-Noor elmasının adını vermiştir. Henry Petroski’nin kitabında, bu durum, şöyle anlatılmaktadır: ” Sibirya grafitinin, sonradan, ‘ilk sarı kurşun kalem’ olarak tanıtılan, Koh-I-Noor’un tamamladığı sarı kurşun kalemin başarısı ile birleştiğinde, standart haline gelmesi; görünüşte, üreticileri, kalemlerinin, doğuyla ve böylece, dönemin en iyi grafitiyle ilişkilendirilmesi için, Mongol (Moğol) ya da Mikado ( Japon İmparatoru ) gibi isimler kullanmaya yöneltmiştir.” Mikado ismi ise, Japonya’nın, 1941’de, Hawaii eyaletindeki Pearl Harbor saldırısı nedeniyle, hızla, Mirado haline dönüştürülmüştür.

Resim.4: Leonard E. Read’in (1898-1983), 1958 yılındaki “I, Pencil” ( Ben, Kurşun Kalem) makalesinde, ekonomik ‘Serbest Piyasa’nın, dünya ekonomisine faydasını, onun gözüyle ayrıntılarıyla anlattığı, Eberhard Faber şirketinin, tescilli bağlama teknolojisi ‘ Woodclinched’ ile ürettiği, sarı renkli, ‘Mongol 482’ (HB Grafit Ölçeği’ne göre, 2HB) kurşun kalemi. Üzerinde, sarı lake, siyah yazı karakterlerinin güzel bir karışımı ve tunç yüksük bulunmaktadır. İş kalemi olarak ilan edilmektedir; bu nedenle de, bir çizim kalemi olduğunu taslamamakta, ama esasen, yazma meraklılarını hedeflemektedir. Üstünde, son olarak, burada kullanılan özel kurşunu ima eden “elmas yıldız” bulunmaktadır.

Resim.5: 1856’da, Bavyeralı göçmen Berolzheimer ailesi tarafından, New York’ta kurulan ve 1969’da, Berol Corporation’ın parçası olan, Eagle Pencil Co.’nun ürettiği, 174 sıra numaralı, sarı Mikado kurşun kalemi. Henry Petroski’ye göre, Soğuk Savaş’tan önce, Eagle Pencil Company, kıvançla, Mikado ürününü, “The Yellow Pencil with the ‘Red Band'” (Kırmızı Şeritli Sarı Kurşun Kalem) olarak ilan etmişti ve bir dipnotta, yıldız işareti, kırmızı şeridin, U.S. Patent Office’de (ABD Patent Bürosu) tescillendirildiğini ve böylelikle, onun haklarının, sadece, Eagle Company’ye ait olduğunu gösterdiği şekilde açıklanmıştı.

Resim.5: 1930’lu yıllarda, Eagle Pencil Company’nin yaptığı, kırmızı şeritli sarı Mikado kurşun kaleminin reklamı. Bu reklamda, kurşun kalemin üretiminin üretiminde, ilk andan, son ürün aşamasına kadar uygulanan tüm zahmetli işlemler gösterilmektedir. 

Geriye kalanı ise, söylenildiği gibi, tarihtir. Günümüzde, ABD’de satılan ana altıgen grafit yazı kalemlerimin büyük çoğunluğu, sarı renklidir ve bir zamanlar, krallara layık olarak algılanan bir nesne, yaygın hale gelmiştir.

Kaynaklar:

  1. http://www.sensationalcolor.com/color-meaning/color-meaning-symbolism-psychology/pencils-yellow-2273#.VTPx2XC3yrV
  2. http://www.nytimes.com/1990/01/22/books/books-of-the-times-engineering-a-perfect-pencil-and-thoreau-s-part-in-it.html
Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR. 
Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.