SALAMANCA KURBAĞASI

Resim.1: Salamanca Üniversitesi’nin ön cephesi.
Resim.2: Salamanca Üniversitesi’nin ön cephesinde yer alan, kafatasına oturmuş kurbağa oyması.

Salamanca’da yürürken, dikkatimi çeken farkına vardığım şeylerden biri, kurbağa öte berilerinin, anahtarlıklarının, tişörtlerinin, kulplu bardaklarının, hemen hemen, onunla ilgili düşünebileceğiniz her turist eşyasının bolluğuydu! Kurbağa, Salamanca’nın simgesidir ve uğur getirdiği söylenmektedir. Size, kurbağanın arkasındaki hikayenin kısa bir genel bakışını ve onun, neden size şans getirdiğinin sanıldığını açıklamayı düşündüm.

Salamanca’nın ünlü kurbağası, ana üniversite binasının ünlü ön cephesi ‘La Puerta de Salamanca’da ( ‘Salamanca Kapısı’ olarak dilimize çevrilebilir ) bulunabilir. Salamanca Üniversitesi binasının ön cephesi, son derece süslü çok sayıdaki oymayı içeren, Platöresk ( Salamanca’nın ünlü binalarının pek çoğunda görülen bir tür çapraşık duvarcı işi ) tarzı bir tasarımdır. Binanın, bizzat, 1134’de inşa edilmesine ve bu özelliğiyle, dünyanın en eski üniversitelerinden birisi olmasına rağmen, ön cephesi, İspanya’nın Katolik Kralları tarafından, 1592’de, üniversiteye eklenmiştir.

Ön cepheye oyulmuş bir kafatasının üstüne oturan kurbağayı bulabilirsiniz; onun neden orada bulunduğunu ise, birçok teori açıklamaktadır. Bu teorilerden birisi, doğrudan, üniversiteye bağımlıdır. Bu hikaye, üniversitede öğrenim gören öğrencilerin, ön cephedeki oymalar arasında, küçücük kurbağayı bulmaları gerektiğini ve eğer yardım almadan, bunu yapmayı başardıkları takdirde, sınavlarını geçeceklerini ve uğur sahibi olacaklarını söylemektedir. 

Başka bir hikaye, biraz daha korkutucu bir anlam vermekte ve kurbağanın, cinsel ayartma simgesi; kafatasının ise, kusur ya da ölüm simgesi olduğunu belirtmektedir. Kara kurbağası, İspanyol tarihinde, çoğunlukla, fahişe ve cinsel ayartma simgesi olarak kullanılmaktadır ve bazıları, kurbağa ile, gerçekte, kara kurbağasının kastedildiğini iddia etmektedirler. Efsaneye göre, kafatasındaki kurbağa, kendilerini ayartıp, eğitimlerine odaklanmalarını engelleyebilmeleri nedeniyle, öğrencilere, kadınlara karşı uyanık olmalarını öğütlemek için, orada bulunuyordu. Genç erkeklerle dolu büyük üniversiteden dolayı, Salamanca’da, yüksek miktarda fahişe bulunuyordu ve bazı erkeklere, kafatasının, ölüm uyarısı yaptığı, ölümcül hastalıklar bulaştırıyorlardı. 
Resim.3: Asterias Prensi ve İspanya Krallığı veliahtı Juan’ın anonim resmi. Şanssız prens, henüz, 19 yaşında (1497) hayata veda etmiştir. 

Bu, uzun yıllardır, efsane olmasına rağmen, son çalışmalar, o ünlü kurbağa hakkında farklı bir hikaye sunmuştur. Tarihçi Benjamin Garcia-Hernandez, kafatasının, 20 yaşına gelmeden, 1497’de ölmüş, Katolik Krallar’dan birisinin oğlu olan, Asturias prensi Juan’ı temsil ettiğini iddia etmektedir. Kurbağanın ise, prensin hayatını kurtarmak için, elinden geldiği kadar çok çaba gösteren ama başarılı olamayan Doktor Alonso de la Parra’yı gösterdiği söylenmektedir. Bu yüzden, kurbağaya, doktorun simgesi olarak, ‘Parrita’ (Küçük Parra ya da Parracık) takma adı verilmiştir.

Kaynak: http://spanishinspain.blogspot.com.tr/2014/08/the-frog-of-salamanca.html?m=1 

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu 
 
HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.