Jin Chan (Çan)

Resim: Jin Çan (Para kurbağası)
(Harfi harfine, altın kara kurbağası), ayrıca, Çan Çu ( Chan Chu ) ( harfi harfine, kara kurbağası ) ya da Caotsai Çan ( Zhaocai Chan Chu; harfi harfine, servet işaret eden kara kurbağası ) da denir, en yaygın şekilde, dilimize, “Para kara kurbağası” ya da “Para kurbağası” olarak çevrilmektedir. O, tutulan bir Feng Şui zenginlik gönencini temsil eder.

Bu mitsel varlığın, yakında, iyi haberler alacağı evlerin ya da işyerlerinin bitişiğinde, dolunay sırasında ortaya çıktığı söylenir ( Çoğu zaman, bu iyi haberlerin doğasının, varlık ile ilişkili olduğu anlaşılmaktadır ).

Çin efsanesine göre, Jin Çan, ölümsüzlük şeftalilerini çaldığı için, ceza olarak, kara kurbağasına dönüştürülmüş olan, Taoizmin 8 ölümsüz insan ruhundan birinin açgözlü karısıydı.

Jin Çu, genellikle, kırmızı gözlü, alevli burun delikli ve tek arka bacaklı (toplam 3 bacaklı), ağzında, kare delikli madeni parayla, geleneksel Çin kare delikli madeni para yığınının üzerinde otururken tasvir edilmektedir. Sırtında, çoğunlukla, Çin yıldız falcılığında önemli bir rol oynamakta olan, Büyükayı ya da Saban takımyıldızını simgeleyen, yedi elmas beneği sergilemektedir. Kara kurbağası, çoğunlukla, Çan Çu’dan ölümsüzlüğün sırrını öğrenen ve bir Şiyan (Xian: Ölümsüz) olan, efsanevi 10. yüzyıl simyacısı ve memuru Liyu Hay’a (Liu Hai: dev kara kurbağası) eşlik ederken gösterilmektedir. Japoncada, Liyu Hay, Gamma Sennin (Kara kurbağası Sennin) olarak bilinmektedir. Çift hakkında, bir mitoloji kitlesi mevcuttur ve bunlar, Taoizmin 8 ölümsüz insan ruhu arasına dahil edilmekte ya da bu topluluğun üyeleriyle tasvir edilmektedir. 

Feng Şui inançlarına göre, Jin Çan, varlığı cezbetmeye ya da korumaya yardımcı olur ve uğursuzluğa karşı savunmaktadır. Feng Şui ilmi, para akışını simgelediği için, Jin Çan’ın ana kapıya dönük (dışa doğru) konumlandırılmaması gerektiğinde israr etmektedir. O, ayrıca, “banyoda, yatak odasında, yemek odasında veya mutfakta” da tutulmamalıdır.

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.