Kurbağaları ve Termitleri Kullanan Köy Yağmur Yağdırıcılarının Radyo İstasyonu, Hava Tahmini Yapıyor

Şekil.1: Yağmur yağdırıcıları, iş başında.

Uzun zamandır, büyücü olarak yerilen, Kenya’nın Vihiga kontluğundaki Nganyi halkının yağmur yağdırıcıları, artık, hükümete göre, hava ve iklim konusundaki bilgilerini yayacakları bir radyo istasyonuna sahipler.

Nganyi toplumunun üyeleri, kurbağanın vırak sesinden, termitlerin hareketlerine kadar, hava düzenlerini ( Tekrarlanan hava durumları; örneğin, 5 gün sürecek yağışlı hava ) tahmin edebilir ve yorumlayabilirler. Toplum radyo istasyonu; bir laboratuvar olarak, çevre kursu alan öğrencilere yapılan katkıyı, 2 katına çıkaracak olan, Ranet (Radyo ve İnternet ile Kırsal Topluma Hava Durumu ve İklim Bilgilerini Yayınlama Projesi) İklim Kaynağı Merkezi’nde kurulmuştur.

Yeni kurulan radyo, Suswa, Budalangi, Kangema ve Kwale toplumu radyo istasyonlarının elde ettiği başarılardan sonra, Kenya’da, uzmanlık alanında yayın yapmaya başlayan 5. radyo istasyonu olmuştur. Burası, Emuhaya seçim bölgesinin sınırlı bir etki alanını kapsayan ve kendilerinin toplanıp iklim eylemlerini büyütmeleri için, yerel topluluklara, iklimle ilgili bilgileri yayan, 101.2 FM frekansından, radyo yayını yapacaktır. Bilgi akışını kolaylaştırmak için, yerel halka, 100 adet radyo alıcısı bağışlanmıştır.  

Kenya Çevre, Su ve Doğal Kaynaklar Bakanı Prof. Judi Wakhungu adına yaptığı konuşmada, Baş Çevre Sekreteri Dr. Alice Kaudia, Nganyi halkının, yıllar içerisinde, geleneksel hava tahmininde, nesiller boyunca edindiği uzmanlık göz önüne alındığında, merkezin, stratejik yönden önemini ifade etti.  

Bakan, ” Nganyi halkı, önceden, törenlerle, halk toplantılarıyla ve birebir sözlü olarak  aktarım yoluyla, toplumlar, nesiller boyunca, topraklarının hazırlanmalarında ve tohumlarının ekilmelerinde yardımcı olan, yağmur yapıcılar olarak işlev görmüşlerdir. Bu bilgi yayma yöntemi, toplum radyosunun açılmasıyla, son derece ilerletilecektir.”, diye belirtmiştir. 

Kenya’nın Emuhaya Parlamentosu Milletvekili Wilber Otichillo, istasyonun, çiftçilere, ürünlerini ekmeleri gereken en iyi zaman konusunda bilgilendirilmelerini ve böylelikle, bölgedeki gıda güvenliğini iyileştirmeleri için, her 10 dakikada bir, hava tahmini vereceğini ifade etti. 

Yerel çiftçilere, hava tahminlerini yayarak, yüzyıllardır geçimini sağlayan, geleneksel yağmur yağdırıcı büyücü kabilesi olan, Nganyi halkı, bazen, sihirbaz olarak aşağılanmaktadırlar. İngiliz koloni yetkililerinin, büyük dedelerini, bölgenin, yetersiz yağış almasından sorumlu tutmakla suçlayarak hapsettikleri 1900’lerin başlarında, onların kaderi, tamamen değişmişti. 

Dedenin, 30 karısı vardı ve öldüğünde, torunlarının, tahminlerini hazırlamak için, düzenli olarak ziyaret etmekte oldukları, Kenya’nın Kisumu liman şehri yakınlarındaki bir köyde, başının üzerinde, yağmur yağdırıcı büyücü kabıyla oturan vaziyette gömüldü.

Kaynak: http://businesstoday.co.ke/news/lifestyle/1427372664/traditional-rainmakers-get-radio-station

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR.
Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.