Hayat Ağaçları

Resim.1: Ficus religiosa (pipal ağacı)

Şekil.2: Alman ressam Friedrich Wilhelm Heine’nin (1845-1921), 1886’da yaptığı, dişbudak ağacı ve üzerindeki sakinlerinin gösterildiği, "Dişbudak Ağacı Yggdrasil" adlı resmi.

Resim.3: Hindistan, Goa eyaleti, Kuzey Goa bölgesi, Pernem vergi toplama bölgesi, Morjim köyündeki Chopdem balık pazarı yakınındaki Banyan ağacı (Ficus benghalensis)

Resim.4: Hindistan, Jharkhand eyaleti, Ranchi bölgesi, Ranchi şehrindeki palasa ağacının çiçekleri

Resim.5: Dünyanın en kalın gövdeli ağacı, Meksika’nın eski hayat ağacı olarak kabul edilen, Vahaka eyaleti, Santa Maria del Tule kasabası merkezindeki kilise bahçesinde bulunan koyu renkli servi (Taxodium mucronatum)

Resim.6: Eski Mısır mezar resminde, hayat ağacından (cümbez ağacı) filizlenen ve meyve ve su sunan kadınların tanrıçası Hathor.

En yüksek eski uygarlıklardan beri, ağaçlar, tanrılar ve doğadaki gizemli güçler arasında bağ kurulmuştur. Her ulusun, içrek (ezoterik) öğretilerde açıklandığı gibi, doğal ve bazen de, okült özelliklerine dayalı özgün özellikleri ve nitelikleri bulunmakta olan, kendi kutsal ağacı vardı. Bu nedenle, düşük sınıflı Pitrilerin (gerçekte, doğa güçleri) konutu olan, Hindistan’ın pipal ağacı ya da Ashvatta (Ficus religiousa adlı bir incir türü), Gautama Buda, bu ağacın altında, en yüksek bilgiye ya da Nirvana’ya ulaştığı için, tüm dünyadaki Budistlerin Bo ağacı ya da Ficus religiousa‘sı haline geldi. Dişbudak ağacı (Fraxinus excelsior) Yggdrasil (İgdrasil), İskandinavların dünya ağacıdır. Banyan ağacı (Ficus benghalensis), yere inen, kök salan ve daha sonra, yeniden, göğe doğru yükselen, ruh ve maddenin simgesidir. Üç yapraklı palasa (Butea monosperma), evrendeki şu üçlü tözün (değişenlerin özünde değişmeden kaldığı varsayılan idealist kavram, cevher) simgesidir: tin (birtakım fizikötesi kurucuların, gerçeği ve evreni açıklamak için, her şeyin özü, temeli ve yapıcısı olarak benimsedikleri madde dışı varlık), ruh, madde. Vahaka (Oaxaca) eyaleti, Santa María del Tule kasabası merkezindeki kilise bahçesinde bulunan, dünyanın en kalın gövdeli ağacı, koyu renkli servi (Taxodium mucronatum), Meksika’nın eski hayat ağacıydı ve artık, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için, ölümün ve huzurun ve mezarın belirtkesidir. Köknar (Abies cilicica: Toros Köknarı) , Mısır’da, kutsal sayılıyordu ve artık, mumyalar diyarından, hemen hemen kaybolmuş olmasına rağmen, kozalağı, geçit törenlerinde taşınıyordu; cümbez ağacı (Ficus sycomorus), kerestesi içinde, Ölüler, ölüler diyarı ve öbür dünya tanrısı Osiris’in bedenini ve tabutunu taşıyan kutsal ağaç ılgın, palmiye ve asma için de, durum böyleydi. Cümbez ağacı, Mısır’da olduğu gibi, Asur İmparatorluğu’nda da, hayat ağacıydı. O, eski Mısır’ın Heliopolis şehrinde, kadınların tanrıçası Hathor’un kutsal ağacıydı ve bugün, aynı yerde bulunan, Kahire’nin Matariya mahallesindeki Mısır’ın en yaşlı cümbez ağacı, Yusuf, Meryem ve İsa’nın, Mısır’a kaçış sırasında, altında saklandıkları kabul edilen, Bakire Meryem’in kutsal ağacıdır. Onun öz suyu, Parsiler için, Homa’nın (Sarcostemma acidum yani soma bitkisinin öz suyu, süt ve sudan hazırlanan kutsal içecek), Brahman rahipleri için, Soma’nın olduğu kadar, okült güçleri nedeniyle değerliydi. "Hayat ağacının meyvesi ve öz suyu, ölümsüzlük verir." Eski uygarlıkların bu kutsal ağaçları hakkında, çok sayıda kitap yazılmış olabilir ve onlardan bazılarına, günümüzde dahi, konunun tüm yönleri kapsanmadan hürmet edilmektedir.

Kaynak: http://www.phx-ult-lodge.org/ATUVWXYZ.htm

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.