Pegasus

Resim.1: ‘Pegasus Bulutlarda Uçuyor’ başlıklı sanat baskısı (Satın almak için tıklayın: https://m.allposters.com/-sp/Pegasus-Flying-Through-Clouds-Posters_i1858938_.htm )

Yunan mitolojisinde, Gorgon kardeşler denen dişi canavarlardan, Medusa’nın kesilen başının kanından doğan, harika kanatlı attır.

Resim.2: ‘Medusa ve Pegasus’un Doğumu’ adlı beyaz Atina lekithosu (porselen zeytin yağı yağdanlığı). Gorgon kardeşlerden, Medusa’nın başı kesilmiş boynunun kanından, kanatlı at Pegasus doğuyor. Kahraman Perseus, Medusa’nın kesik başı, ( Eski Yunanncada, cüzdan anlamına gelen) ‘kibisis’ denen bohçasının içerisine sıkıştırılmış halde uçarak uzaklaşıyor. New York Metropolitan Müzesi; iki dilli (aynı motiflerin, beyaz zemin üzerine siyah ya da tam tersi olarak betimlendiği) yağdanlık; MÖ 500-450 dolayları; Atina tarzı siyah figürlü vazo ressamı ( Resmin kaynağı: http://www.theoi.com/Gallery/P23.18.html )

Poseidon’un evladı olan, Pegasus, tanrıça Athena tarafından evcilleştirilmiş ve onun tarafından, ‘Müzler’e (ilham perileri) hediye edilmiştir. Toynağının vuruşuyla, (Yunanistan, Voiotia bölgesi, Thespiai eski şehir devleti bölgesindeki Elikon Dağı’ndaki bir çeşme olan) İppoi Krinis çeşmesinin, Elikon Dağı’ndan fışkırmasına neden olmuş ve burası, ilham perilerinin çeşmesi olmuştur. O, artık, tamamen, şiir ile ilişkilidir, ama aslen, Zeus’un yıldırımını taşımış ve bir süreliğine, onu, Athena’nın hediyesi olan, altından bir dizginle yakalayan kahraman Bellerofon’un binek hayvanı olmuştur. Pegasus’un yardımıyla, Bellerofon, ağzından ateş püskürten, çeşitli canlıların kimi uzuvlarına sahip dişi yaratık Khimera, dişi savaşçılardan oluşan Amazonlar ulusu ve azılı Solimi savaşçıları ile savaşmıştır. Ancak gururlu benlik içerisinde, Bellerofon, onu, göğe sürdüğünde, Pegasus, kendisini fırlatarak, ölümüne neden olmuştur.

Resim.3: ‘Apollo, Pegasus ve İppoi Krinis Çeşmesi’ adlı oymabaskı; 20,9 x 16,9 cm.lik levha; Elisha Whittelsey Koleksiyonu; Elisha Whittelsey Fonu, 1949. 16. yüzyıl ortaları, Veronalı ressam ve oymabaskıcı Angiolo Falconetto (1507-1567) tarafından, Giulio Romano’nun (Roma doğumlu, 1499-1546) eserinden alıntı yapılmıştır. Villa süslemesinde, geleneksel hale geldiği için, Mantua şehri hükümdarı II. Francesco Gonzaga için yaptırılan, İtalyan ressam ve mimar Giulio Romano’nun tanınmış şaheseri, ince bir Manyerizm mimari tarzı örneği olan, Mantua’daki Palazzo del Te Sarayı, Müzlere adanmış bir alan içeriyordu. Bu oymabaskı, Giulio Romano’nun tasarımlarına göre, 1532 dolaylarında resmedilmiş; ( konukların, Onur Avlusu’ndan, İç Kabul Salonları’na geçtikleri dehliz olan) Loggia della Muse’deki (Müzler Sundurması) hilal şeklindeki iki aralıktan birindeki süslemelere dayalıdır. Burada, Pegasus’un toynağının darbesiyle yaratılmış olan, İppoi Krinis kaynağı, Yunan mitolojisindeki müzik, sanat, güneş, ateş ve şiir tanrısı Apollo’nun tuttuğu büyük pan flütünden akmaktadır. Ayrıca, kanatlı at Pegasus’un yediği defne yaprakları, çelenk biçiminde şekillendirilmiştir. Antik Çağ’da, zafer simgesi olan, defne tacı, nadiren, şairlerin ödülü idi. Ancak, Roma’daki Capitol Tepesi’nin kutsal yerlerinde, Francesco Petrarca’nın, Roma İmparatorluğu Devlet Şairi (Poetica Laureate) olarak, 1341’de, defne tacı ile taçlandırılmasından itibaren, defnenin herdem yeşil yaprakları ile, şiirsel ün arasında, sıkıca bir bağlantı kuruluyordu (Resmin kaynağı: http://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/49.95.286 )

Bir başka örnekte ise, gök ve gök gürültüsü tanrısı Jüpiter, Bellerofon’un, Olimpos Dağı’na ulaşma kibirine sinirlenip, atı Pegasus’u sokarak, kendisini fırlatmasına neden olan bir at sineği göndermiş ve bunun sonucunda, Bellerofon, kör ve sakat kalmıştır. Ondan sonra, Bellerofon, düştüğü Çukurova’da, insanların yollarından sakınarak, başıboş dolaşmış ve sefil biçimde ölmüştür.

Resim.4: Pegasus’u ısıran ve böylece, onun, binicisi Bellerofon’u fırlatarak, kör ve sakat bırakmasına neden olan at sineği (Resmin kaynağı: http://www.madelinemiller.com/wp-content/uploads/2011/11/Horse_Botfly_Imago.png )

Pegasus adı, "Gem vurulmuş at" anlamına gelen, Fenike dilindeki ‘pag sus’tan gelmektedir. Çinliler ise, onu, Çin ve diğer Doğu Asya kültürlerinde bilinen efsanevi toynaklı Khimera benzeri bir yaratık olan ve bir bilgenin ya da tanınmış bir hükümdarın doğumu ya da ölümü yaklaştığında ortaya çıktığı söylenen Çiilin (Qilin); Japonlar ise, onu, Çin sanatına göre, daha fazla geyiğe benzettikleri Çiilin biçimi olan, ‘Kiirin’ (Ki-rin) olarak bilirler. Kirin Brewery Company, Ltd. (Kirin Biracılık Limited Şirketi), bu efsanevi hayvanın ismini almakta ve etiketlerinde, onun resimlerinden birini kullanmaktadır.

Resim.5: Japon mitolojisinde, Pegasus’un geyiği andıran biçimi olan, Kiirin (Ki-rin) (Resmin kaynağı: http://tattooartistmagazineblog.com/wp-content/uploads/2011/08/kirin-1.jpeg )

Resim.6: Pekin’deki Yeni İmparatorluk Yaz Sarayındaki Çing hanedanına ait bronz Çiilin (Qilin) heykeli

Resim.7: Kirin Biracılık Limited Şirketi’nin günümüzdeki bira etiketi

Resim.8: Kirin Biracılık Limited Şirketi’nin, kiraz çiçeği (Sakura) mevsiminin gelişi anısına sınırlı Sayıda ürettiği, teneke kutu Alman birası. Kutuda vurgulanan slogan ise şudur: " Efsanevi Kiirin, uğur simgesidir. Bugün, Kiirin’i açın; onun, tamamen, neye benzediğini anlayacaksınız".

Kaynak: http://www.occultopedia.com/p/pegasus.htm

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.