Hinduizmin Kutsal Metinleri Vedalar

Resim.1: Vedalar

Rig Veda

Henüz MÖ 1.500 yılında, Rig Veda ya da Rg Veda ("Dizelerle Bilgelik"), dört Veda derlemesinin en eskisi ve günümüze ulaşmış dünyadaki en eski kutsal metinden birisidir. Rig Veda, bu metinden, ilahiler nakleden ve ateşe adaklar yapan hotri rahiplerinin kullandığı, (10 kitap halinde derlenmiş) 10.552 ilahi ve mantra dizesinden oluşmaktadır.

Rig Veda ilahileri, kurban törenleriyle, ana tanrılar İndra’yı ( savaş, rüzgar ve yağmur tanrısı ), Agni’yi ( kurban ateşi tanrısı ), Surga’yı ( güneş tanrısı ) ve Varuna’yı ( evrensel düzen tanrısı ) memnun etmeye odaklanmaktadır. Yağmur, rüzgar, ateş ve savaş gibi, önemli yaşam konularını yönetmenin yanında, Veda tanrıları, ayrıca, günahları affederler ve ahirette, adalet dağıtırlar.

Ölü atalar, canlıları etkileyebilirler; bu nedenle, onlar da, ayinlerle yatıştırılırlar. Rig Veda’daki ahiret, ebedi bilincin, ölüler tanrısı olan Yama’nın konutunda hayatta kalmasıdır. Bu yaşamda ve sonrakinde, adaleti temin etmekten, karma ( önceki yaşamın kaderi belirlemesi yasası ) değil, tanrılar sorumludur.

Yajur Veda ve Sama Veda

Hem Yajur Veda ( Kurban Reçeteleri Bilgeliği ) hem de Sama Veda ( İlahiler Bilgeliği), esasen, Rig Veda’dan seçmelerden oluşan ayinsel eserlerdir. Yajur Veda, Sama Veda ilahileri söyleyen udgatri rahipleri tarafından kullanılmıştır ve pek çoğu, ayinsel araçlara ve sunulara hitap etmekte olan, ritüel eylemlerine eşlik edecek kısa bir düz yazı içermektedir. Sama Veda, kurbanın fiziksel ayrıntılarından sorumlu adhvaryu rahipleri tarafından, sabit ezgilerle söylenmiştir. Her biri, yaklaşık, 2.000 dizeden oluşmaktadır.

Atharva Veda

Atharva Veda ( Atharvan Rahiplerinin Bilgeliği ), yukarıda belirtilen üç Samhita’dan epey sonra, muhtemelen, ancak MÖ 500’de derlenmiştir. Pek çoğu, gündelik hayatın dinsel kaygılarını yansıtmakta olan, 20 ilahi ve düz yazı kitabından oluşmaktadır. Bu da, Atharva Veda’yı, tanrılara tapmaya ve kurban ayinini yerine getirmeye odaklanmakta olan, diğer Vedalardan ayırmakta ve onu, dönemin uygulamalı dini ve büyüsü hakkında, önemli bir bilgi kaynağı yapmaktadır.

Atharva Veda’nın ilk sekiz kitabı, uzun yaşam, refah, krallık, aşk ve çeşitli diğer özel amaçlara yönelik büyülü duaları içermektedir. 8. kitaptan, 12. kitaba kadar ise, Upanişadların daha yüce felsefesine geçişi göstermekte olan, kozmolojik ( evrenbilimsel ) ilahiler içermektedir. Kitapların geriye kalan kısmı ise, evlilik ve cenaze töreni uygulamaları dahil, büyüsel ve ayinsel kurallardan oluşmaktadır.

Kaynak: http://www.religionfacts.com/vedas

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.