Argomon (Argaman)

Resim.1: Mor renkteki argomon boyası ile boyanmış yün.

İbranicede, “mor, fesrengi” anlamına gelen argomon, Akad dilinde (Akatça), “kırmızı – mor” anlamına gelen argamannu sözcüğünden gelmektedir.

Özel bir mor boya ya da renk olan, argomon, 2012’de basılan Mika Virpiranta’nın “Sun Cults versus Thunder Cults” (Güneş İnancı, Gök Gürültüsü İnancına Karşı) kitabında, şöyle geçmektedir:

Argomon, karından bacaklı deniz salyangozu Murex brandaris‘in zehirinden yapılan mor renkli bir toz idi.

Resim.2: Güneş etrafında dönüşü 8 yılda tamamlanan Venüs’ün, bu esnada, dünya ile ilişkili olarak oluşturduğu ters çevrilmiş beş köşeli yıldızı.

Mora, son derece yüksek saygı duyulmasının gerekçelerinin mitolojik olduğuna inanıyorum. Venüs ışığının rengi mordur. Venüs’ün Güneş etrafındaki yıllık dönüşü, gökyüzünde tersine çevrilmiş beş köşeli yıldız şekli çizmektedir. Venüs, gündüz ve akşam gökyüzündeki en parlak yıldızdır; bu nedenle, ona, ‘Işık Getirici’ de denmektedir. Bunun Latincedeki karşılığı Lucia Ferer‘dir. Tek tanrıcı dinsel anlam biliminde, Lucia Ferer kısaltılmakta ve Lucifer şeklinde birleştirilmektedir ve Venüs’ün, Güneş etrafındaki yıllık dönüşünün beş köşeli yıldız biçiminden dolayı, bu şekil, Lucia Ferer’in işareti olarak açıklanmaktadır. Lucifer‘in, ‘Şeytan’ olarak bildirilmesinden ötürü, beş köşeli yıldız, ‘Kötülüğün İşareti’ olarak ifade edilmektedir. Yine de, eski zamanlarda gerçek böyle değildi. Eski insanlar, Venüs’ü, ‘Işık Getirici’ olarak da adlandırıyorlardı.


Resim.3:
Türkiye’deki Efes antik şehri, Kelsos (Celsus) Kütüphanesi’nde bulunan Yunan bilgelik tanrıçası Sofia’nın heykeli

Resim.4: Yengeç takımyıldızının çıplak gözle görünüşü

Resim.5:Murex brandaris‘in kabuğunun farklı görünümleri

Eski insanlar için, ışık; bilginin, zekanın ve bilgeliğin simgesiydi. Sophia (Sofia), bilgelik tanrıçasının ismiydi; yani, Venüs, Venüs – Sofia- Lucifer idi. Tanrı (Yehova) ilahiyatçıları, Sofia-Lucifer’i kötülük olarak kabul ettikleri için, doğal olarak bilgiyi de öyle sayıyorlardı. Gizemlerin iç halkalarına vaftiz edilme, bilgelik tanrıçasının mor ışığıyla yapılıyordu. Venüs – Sofia-Lucifer’in bu mor ışığı mor rengiyle simgeleniyordu. Vaftiz yağı karışımının en kritik kısmı olarak, argomon moruna özellikle ihtiyaç duyulan yer burasıydı. Fenikeliler, argomonun üretimini ve ticaretini ellerinde tutuyorlardı. Fenikeliler, Kuzey Afrika ve Kenan denizlerinde, Yengeç Dönencesinin bitişiğindeki deniz alanlarında ve sadece, Murex cinsi dikenli salyangoz karından bacaklılarını avlayabildikleri denizlerde hüküm sürüyorlardı. Murex brandaris adlı dikenli salyangoz karından bacaklıları, ‘Venüs’ün Tarakları’ olarak biliniyordu çünkü onların, sivri uçlu tarağa benzeyen beyaz kabukları bulunuyordu. Karından bacaklılar, eski insanlar tarafından, Yengeç burcunun simgelediği hayvanlar olan, kabuklu deniz hayvanları ve yengeçler takımı içerisinde sınıflandırılabiliyorlardı. Karından bacaklılar, Yengeç Dönencesi enlemi civarında avlanılıyorlardı; o nedenle, Fenikelilerin, ‘Venüs’ün Tarakları’ karından bacaklılarından çıkarılan argomon moru ile Yengeç burcu arasında bağlantı kurmaları için, bu mantıklı bir açıklamaydı.

Resim.6: Galler’in ulusal bayrağında görülen Galler Kızıl Ejderi simgesi

Yengecin, yani ‘Kan-Ker’in,’ Yılan Vaftizcisi’ anlamına geldiğini iddia ediyorum; örneğin, Yunancadaki ‘Krest’ sözcüğünün karşılığının, ‘Vaftizlenmiş’ olmasında görüldüğü gibi, ‘-ker’ son eki, bunun doğruluğunu kanıtlamaktadır. Kızıl Ejderlerin, yani Fenikelilerin Yılan Efendilerinin, Yengeç takımyıldızının altında vaftiz edildiğinde israr ediyorum. Bu konuya daha sonra dönerim.

Resim.7: 24 Ocak 1995’te, NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu ile çekilmiş, Dünya’dan uzaklığının, 114 milyon kilometre olduğu, sürekli olarak, volkanik yüzeyini örten sülfürik asit bulutlarıyla kaplı Venüs’ün yüzeyinin mor ötesi ışığı görüntüsü

Fenikeliler, argomonu çıkarttıkları için, Venüs’ün mor ışığının temsilcisi olarak, argomon morunu kullanma fikrini ortaya çıkaran insanlar onlar idiler. Bu nedenle, argomon boyalı yağ ile vaftiz, Venüs’ün mor ışığı ile simgelenen gizli içrek tanrısal bilgiyle vaftizi ifade etmektedir. Nitekim, argomon boyalı mor mavi pelerinler ve kaftanlar, özellikle, genellikle rahip-krallar olan vaftizlenmiş kimselere ayrılıyorlardı.

Kaynaklar:

  1. https://books.google.com.tr/books?id=z46w3JAWcF0C&pg=PA35&lpg=PA35&dq=Venus-Sophia-Lucifer&source=bl&ots=xepd8BqBtj&sig=3lTIl83FzVsbXeN3-hrhYpnlPGo&hl=tr&sa=X&ved=0CB8Q6AEwAmoVChMIp_PQ1P-CyAIVKQFzCh3Aqgm6#v=onepage&q=Venus-Sophia-Lucifer&f=false
  2. https://en.m.wiktionary.org/wiki/argaman

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.