Elgır (Elgr) Runik Harfi (Eski Futhark Alfabesi)

Bugünün runik harfi, Elgır ya da Algiz’dir [ Ses değeri, “zemin”deki gibi “z”dir. Bazen uzun yuvarlanan” rrr” sesiyle de gösterilmektedir ]

Elgır, sığın geyiğini veya musu ( yanlış anlamaya sebep olmamak için, Amerikan “mus” sözcüğünü kullanıyorum; daha fazla bilgi için, aşağıya bakınız ), hayvanlar alemini ve ruh yoldaşlarımızı, bekçilerimizi ve rehberlerimizi ( Filica: fylgja ) simgelemektedir. Korunma, uyarma, haberleşme, savunma, kalkanlanma, tanrı ile bağlantı / tanrıya ulaşma anlamına gelmektedir. Özellikle seydır (seidr) sırasında, korunma ve haberleşme kanallarının açılması amacıyla kullanılabilir. Sizi, korkmadan ileriye devam etmeye sevkeder. Pervasız, dar görüşlü veya dik kafalı olmadığınız sürece, güvende olursunuz. Önünüzdeki işlere hazırlanın. Çevrenizdeki işaretlerin ve uyarı işaretlerinin farkında olun.

Tersine Elgır runik harfi : Korunma eksikliği, tanrısal bağlantının eksikliği, ruh yoldaşlarınızla haberleşmenin yokluğu, tanrı tarafından tüketilme ( örneğin, tapınma ile elinin kolunun bağlanması gibi )

Resim.2: Ægishjalmur (Agişyalmur)

En güçlü korunma simgelerinden biri olan, Ægishjalmur (Agişyalmur), 4-8 çapraz Elgır runik harfinden oluşturulmuş olan, birleşik bir runik harftir.

Runik harfin anlamı, Sığın Geyiği [ Elk: ( Britanya İngilizcesi ) / Moose ( Amerikan İngilizcesi ) ] anlamına gelmektedir. Bazıları, İngiliz ve Amerikan İngilizcesindeki ‘Elk’ sözcüklerinin farkını kavramamaktadırlar. Bir runik alfabe kitabında, aslında, Algiz runik harfinin bitişiğinde, Amerikan İngilizcesinde ‘Elk’ olarak geçen, Kanada geyiğinin resmine rastladım ve bazı Amerikan internet sitelerinin, onu, Kanada geyiği olarak yorumladıklarını gördüm. Kitap, doğrusu, bana, güvenilir olarak tavsiye edilen kitaplardan birisiydi. Resmi gördüğüm zaman, sadece, o kitapta anlatılan öğretilerin geri kalanına inancımı kaybettiğimi söyleyeyim. Amerikan İngilizcesindeki ‘Elk’ sözcüğü, Cervus canadensis (Kanada Geyiği) türü iken, Britanya İngilizcesindeki ‘Elk’/ Norveççedeki ‘Elg’ / İsveççedeki ‘Älg’, “Alces alces (Sığın) türüdür. Her ikisi de dünyanın en büyük geyikleri arasında olmalarına rağmen, aralarında epey bir fark vardır.

Resim.3: Alces alces (Sığın)

Resim.4: Cervus canadensis (Kanada Geyiği)

Bizim ‘Elg’imiz, ormanın kralıdır. Bu runik harfin, Amerikan İngilizcesindeki ‘Elk’i temsil edememesinin çok iyi bir nedeni vardır: Kuzey Avrupa’da, ondan, hiç yoktur.

Kaynak: http://lindaursin.net/blog/wednesdays-rune-elder-futhark-17-elgr/

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.