İki önemli runik harf: Sowilo ve Sieg

Resim.1: Sowilo runik harfi

Her ikisi de, Anglo-Sakson ve Cermen runik alfabesinde S harfini gösterirler. Runik harflerin anlamları çakışmaktadırlar, ancak aralarında bazı küçük farklılıklar mevcuttur.

Tüm runik harf bilgisi kişiseldir ve rünik harf araştırmacılarının hepsi, zamanla, rünik harflerle ilgili kendi yorumlarını geliştireceklerdir. Kitaplar, önemli rünik harf rehberleridir, ancak rünik harflerin çalışılmaları ve rünik harf meditasyonu, Futhark alfabesi anlayışınızı daha yüksek seviyelere yükseltmenizi sağlayacaktır. Tarihsel yorumlara (sıkça, Hıristiyan dönemlerinde kaydedilmiş) dayalı olarak, runik harflerin böyle çıkıntılı bir görüntüsüne bakanlar, asla, bu yorumdan ileri gitmeyeceklerdir.

Sieg (Zig) ve Sowilo Runik Harflerine Dönelim!

Her ikisi de, Güneş’in Gücü’nü temsil ederler. İkisi de, Işığın Zaferi’ni belirtirler – bu nedenle, Ulusal Sosyalist Görüşün Etkinliklerini simgeleyecek mükemmel runik harflerdir. Zig runik harfi, elbette, Sieg Heil açık elle selamlamasının ( bu nedenle saldırgan değildir ve dürüstlük jestidir) parçasını oluşturan çok tanınmış bir runik harftir; bu konuyu kısa bir süre sonra ele alacağım.

Sowilo runik harfi, ayrıca, Güneş’i ve ( bana göre, diğer bir önemli unsur olan ) İrade’yi temsil etmektedir. Çoğunlukla, bu runik harfi, Ruh-Söğütü olarak yorumluyorum ve bu da, onu, kolay bir runik harf büyüsü ( runik harf ilahisi ) yapmaktadır. O, bizi, Zafer’e (Sieg) yani İrade’nin Zaferi’ne götüren Güneş’in İradesi, diğer bir deyişle, Ruhun İradesi’dir!

Resim.2: Ak söğüt (Salix alba)

Resim.3: Bayer markalı enterik kaplamalı aspirin tableti şişesi

Sal, Güneş anlamına gelen Sol sözcüğünün diğer bir kökü olmakla birlikte, Söğütgiller familyasında, Salix cinsi bitkiler yer aldığı için, Söğüt unsuru, bizzat, şüphesiz, söğüt ağacı ile bağlantılı olabilir. Aspirin ilacı, bu ağaçtan elde edilir ve bu nedenle, ağacın tedavi edici özellikleri de vardır. ‘S’ harfi, ayrıca, Keltçe ogham (Agım ya da ogım şeklinde söylenir) alfabesinde, Söğüt Ağacı anlamına gelen ‘Saille’ olarak gösterilir. Sallie=Sal. Saille-Willow-Sowilo

Resim.4: 1935’teki Berlin’in Tempelhof-Schöneberg ilçesindeki miting sırasında verilen kitlesel Sieg Heil selamı

Resim.5: Sieg heil selamı veren Hizbullah

Şimdi Sieg Heil (Zig Hayıl) selamı! O, kötü şöhretli ve düşmanlarımız tarafından nefret jesti olarak tanımlanıyor, ama gerçekte, durum, tamamen tersidir. Öfkelerinin ve şiddet istekliliklerinin simgesi olan komünistlerin kalkık yumruğunun aksine, Sieg Heil selamı, onun saldırgan olmadığını gösteren açık elli bir jesttir. Romalıların, bu işareti selam olarak kullandıkları inancına dayalı olarak, selamlamaya, bazen, Roma selamı da denir. Dünya Savaşlarından önce, Amerikalılar da, okullarında, bu selamdan faydalanıyorlardı. ABD, eski Roma’yı örnek almaktadır: senatoları bile, seçimle gelmiş hükumet yetkililerinin önünde taşınan ve balta bıçağı ağzının dışarıya çıktığı bir değnekler demeti şeklindeki Fasiz (Fasces) denen simgelere sahiptir ( Doğrusu, ABD, Yeni Roma ve dünya polisi olmuştur ). Nazi Partisi üyesi ve Schutzstaffel’in (SS) lideri Heinrich Himmler, Roma’nın kurucusu olan Romulus ve Remus’un kökenlerinin İskandinav / Cermen olduğuna inanıyordu. İkizlerin resimleri, balina kemiğinden yapılmış 8. asır başlarına ait küçük Anglosakson kutusu Franks sandığında dahi görünmektedirler. Hizbullah da, aynı açık elli selamlamayı kullanmakta ve bunun, İslamiyet öncesi dönemlerden gelen eski bir selamlama olduğunu savunmaktadırlar. Eskiden bu bölgede yaşamış olan İskitler, bizzat, Cermen halkının uzak kuzenleridirler ve bu nedenle de, selamlama, Cermen adeti olarak devam etmiştir.

Resim.6: Jacques-Louis David’in (1784) Paris Louvre Müzesi’ndeki ‘Horas Kardeşlerin Yemini’ yağlıboya tablosu. Bu tablo, daha sonradan, Roma selamı olarak bilinen jest için başlangıç noktası sağlamıştır. 3. Roma kralı Tullus Hostilius döneminde, Romalılar ve Alba Longa şehrindeki Albalılar arasında yapılan savaşın sonucunu, Romalı üçüz Horas kardeşler ile Albalı Kuriatos kardeşler arasındaki mücadele belirlemişti. Bu sırada, kardeşlerini kaybeden Romalı Publius, düşman üçüzleri öldürerek savaşı Roma’nın kazanmasını sağlamıştı.

Sieg, Güneşi ve Zaferi; Heil ise, Selamlama’yı ve Sağlığı temsil ettiği için, bir araya geldiklerinde (Sieg Heil), güneşin gücünü çağıran bir şifa ilahisi olmasının yanı sıra, Zafer Selamlaması olmaktadır. İngilizcedeki ‘salute’ kelimesinin kökeni bile, zaten önceden değinmiş olduğumuz aynı ‘Sal’ kökünden gelmiş görünmektedir. ‘Salute’ mastarı, ‘Güneşi selamlamak’ idi. Onun, Güneşle karşılaştığımız zaman, gözlerimizi korumak için güneşi selamlamamızdan ya da runik harfin duruşundan kaynaklanmış olması mümkündü.

Ayrıca, Güneşi ifade eden Cermen-Kelt dili terimlerine baktığımız zaman, her ikisi de, Güneş anlamına gelmekte olan, Galcedeki ‘haul’ (Okunuşu: hayıl) ve Bretoncadaki ‘heol’ sözcüklerine benzer örneklere rastladığımız için, Güneş ve Heil (Selam) sözcüklerinin anlamları çakışmaktadırlar.

Resim.7: Eski İngilizcedeki Sigel runik harfi

Not: Guido von List’in ‘Tanrı’nın varisçileri’ anlamına gelen Armanen runik alfabesindeki Sieg runik harfi, (Sowilo runik harfinden gelen) Eski İngilizcedeki Sigel runik harfine gevşek bir biçimde dayanıyordu; bunun için, List, harfi, alfabede, Týr runik harfi ile birleştirip tanrı Odin’in Sigtýr ismi oluşturarak, onun anlamının ‘güneş’ten ‘zafer’e dönüşmesini sağlamıştı.

Kaynak: http://volkisch-runes.blogspot.com.tr/2014/07/sowilo-and-sieg-two-important-runes.html?m=0

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.