Turkuazın Anlamı ve Simgeciliği

Turkuazın Anlamı ve Simgeciliği

Turkuaz, eski kültürlerde uzun bir zaman varlık ve bolluk simgesi olmuştur, ancak bu çarpıcı taşın çekiciliği asla günümüzden daha güçlü olmamıştır. Nerede bulunursa bulunsun, turkuaz, daima saflık ve şifa gibi kuvvetli, olumlu özelliklerle ilişkilidir.

Turkuaz, canlı rengine değer veren ve onda ruhsal kudretler algılayan birçok eski kültürde önemliydi. Günümüzde, bu eski mitler, turkuazın genel algılanmasını şekillendirmeyi sürdürmekte ve onu, dünyadaki en tutulan taşlardan ve renklerden biri yapmaktadırlar.

Amerikan Kızılderilileri Kültürleri

Resim.1: Navaho Kızılderilileri’ne ait elmas şekilli turkuaz yuvalı bileklik.

Güneybatı Amerika Kızılderilileri, turkuazı bulduklarında, onda çöl vatanlarına yayılan mavi, açık göğü gördüler.

O, ayrıca, yaşam veren suları ve yeryüzünün yeşil tonlarını da temsil ediyordu.

Taşın çevrelerindeki dünya ile derin bağlantılarından dolayı, Amerikan Kızılderilileri, turkuazı, koruyucu bir güç olarak görüyorlardı.

İçine yararlı ruhları çekiyor, kötü ruhları koyuyor, zenginlik getiriyor ve takıldığı kişideki düşüncelerin özgür akışını teşvik ediyordu.

Oyma turkuaz hayvanların mezarlarını koruyor; savaşçılar, silahlarını turkuaz boncukları ile süslemekle birlikte, taşlar, muskalarda ve mücevherlerde çok kullanılıyorlardı.

Orta Doğu ve Akdeniz Uygarlıkları

Turkuaz, ilk kez yaklaşık 5000 yıl önce Mısır’da çıkarılmıştı. Eski Mısır kraliçesi Kleopatra’nın, değerli taşın koleksiyonunu saklamış olması ve varlıklı mezarlarında yaygın şekilde görülmesinin yanında, o, en çok Türkiye’de, Yunanistan’da ve İran’da yaygınlaşmıştır.

Resim. 2: İran’da yapılmış turkuaz bezeli yaldızlı deri Kur’an cildi.

İranlılar, taşı takıyorlar, süslemelerini yapıyorlar ve hatta saraylarının kubbelerini turkuazla kaplıyorlardı.

Turkuaz, İranlılar için göğü simgeliyor ve günlük yaşamlarının ve süslemelerinin her yönünde ortaya çıkıyordu.

Günümüzde, İran, halen dünyanın önemli bir turkuaz tedarikçisidir. Yunanistan’da ise, o, saflığı gösteriyor ve genç kızlar tarafından takılıyordu.

Asla Batı uygarlıklarında çok ün kazanmamış olmasına rağmen, değerli taş, Avrupa’ya, İpek Yolu ile Türk taşı anlamına gelen turkuaz ile aynı isimden gelen Türkiye’den getirilmiştir.

Tibet Kültürü

Resim. 3: Tibet pazarında sergilenen Newari kültürünün örneği olan bir tanrı tacı süsü. Yaldızlı gümüş, zümrüt, gökyakut, yakut, lal, inci, lacivert taşı, mercan, deniz kabuğu ve turkuazdan yapılmıştır.

Tibet, turkuazca zengin diğer bir ulustur ve hem sivil halkta hem de Budist rahiplerde turkuaz bilekliklere ve gerdanlıklara sıkça rastlanır.

Huzurlu renginden ötürü taşa değer vermelerinin dışında, Tibetliler, turkuazın renginin takıldıkça maviden yeşile aşamalı değişimini de takdir etmektedirler.

Bu, dinlerinin merkezi olan, yaşam ve ölüm devrinin (samsara) yanı sıra, bilgeliğin gelişmesini de göstermektedir.

Tibetlilerin, kabaca, eski Mısırlılar ile aynı dönemde taşı çıkarmaya başladıklarına inanılmaktadır.

Günümüzde Turkuaz Takmak

Resim. 4: Sergideki turkuaz mücevherler.

İnsan uygarlığının ilk dönemlerinden beri, turkuaza gösterilen ilgi azalmamıştır. Günümüzde, bu, çok yönlü bir moda açıklamasıdır ve onun halen yararlı özelliklerinin bulunduğuna inanılmaktadır.

Turkuazın düşünceleri temizlediğine, kalbi açtığına ve maneviyatı artırdığına inanılmaktadır. O, duygusal şifa ve esenlik taşıdır. Armağan olarak, iyi dilekleri, iyi sağlık durumunu ve gelecek zenginlik umutlarını simgelemektedir.

Turkuazın çarpıcı rengini dengelemek için, onu, beyaz, altın sarısı ve kırmızı ile takın ama takımın aşırı gösterişli olmamasına da dikkat edin.

Turkuaz, göz alıcı ve iddialıdır ve bu da, onun ile diğer aksesuarların ve renklerin rekabet ettirilmesi gerektiğini göstermektedir.

Önceden biraz düşünerek, siz de bu en eski değerli taşların birinden gelen huzurlu sakinliği yaşayabilirsiniz.

*Sorumluluk Reddi: Bu makale, sadece, fikirlerin ve uygulamaların örneği olarak işlev görmeyi amaçlamaktadır ve herhangi bir onay olarak düşünülmemelidir. Burada açıklanan her inanç, zorunlu olarak doğru olmayabilir. Yukarıdaki metnin hiçbir kısmı, tıbbi tavsiye kaynağı olarak görülmemelidir.

Kaynak: http://www.jewelrynotes.com/turquoise-meaning-symbolism/

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.